Graffiti może być piękną ozdoba jeśli jest wykonane w sposób artystyczny i we właściwym miejscu, jednak w naszym kraju niestety jest ono plagą wielu miast i w wielu przypadkach właściwie nie powinno się w stosunku do rysunków na murach używać takiego określenia. Często są to bowiem nic nieznaczące bohomazy czy podpisy, które zwyczajnie szpecą. W takiej sytuacji właściciele budynków czy włodarze miast staja przed koniecznością ich usuwania. Jednak biorąc pod uwagę, że farby, spraye czy pisaki, które są stosowane w ich wykonywaniu, są wyjątkowo trwałe, nie będzie to łatwe zadanie, a więc konieczne będzie zastosowanie wyjątkowych środków. Zdaniem specjalistów łatwiej jest jeśli takie graffiti znajdzie się na gładkiej powierzchni, jednak zdecydowanie większy problem jest w przypadku powierzchni chropowatych – jak poradzić sobie w ich przypadku?

Środki do usuwania graffiti

Przede wszystkim środki do usuwania graffiti muszą być bardzo silne. Dostępne są w różnych formach, jednak najlepiej jeśli będziemy dopasowywać je bezpośrednio do powierzchni, z jakiej chcemy usunąć niepotrzebny rysunek. Biorąc pod uwagę wspomniane już powierzchnie chropowate, najlepiej jeśli zdecydujemy się na konsystencję żelu jak RR 108. Nie będą one szybko spływać z powierzchni i bez trudu dostaną się w zakamarki nierównej ściany, dzięki czemu łatwiej pozbędziemy się zabrudzenia. Jeśli dodatkowo miejsce jest trudno dostępne, to warto wesprzeć się produktami w sprayu jak Liv Sixten, które przy odpowiedniej aplikacji dotrą niemal wszędzie. Bardzo często, mimo zastosowania środka do usuwania graffiti na powierzchni pozostaje tzw. ,,cień’’ czyli resztki farby graffiti, które pozostały głęboko w porach czyszczonej powierzchni. Na to też jest sposób Shadow Remover 30. Jedno lub czasami kilkukrotne użycie gwarantuje całkowite, wyciągnięcie resztek farb ze struktury powierzchni. Graffiti prawie zniknie również przy wymianie elewacji, w czasie malowania. Jednak nowa farba nie gwarantuje, że graffiti nie będzie widoczne. Zdaniem specjalistów jednak zdecydowanie lepsze efekty można uzyskać dzięki odpowiedniemu oczyszczeniu.

Inne powierzchnie

Pamiętajmy, aby zawsze zastanowić się, z jaką powierzchnią mamy do czynienia i co pozwoli nam w danym miejscu najskuteczniej pozbyć się graffiti.

Masz pytania odnośnie doboru odpowiedniego preparatu? Napisz do nas.

Zapraszamy do naszej  >GALERII< gdzie sprawdzisz skuteczność naszych środków.