Utrzymanie w czystości samochodu ciężarowego nie musi być trudne i pracochłonne. Wystarczy regularność, by nie dopuścić do starych, trudniejszych do usunięcia zanieczyszczeń oraz użycie właściwych środków czyszczących. Wszystko to daje pewność, że pojazd będzie bezpieczny w użytkowaniu, ale także, że jego wygląd będzie pozytywnie oddziaływał na odbiór marki. Wszak wiele pojazdów ciężarowych, jeżdżąc na terenie wielu państw, buduje rozpoznawalność marki, umieszczając logo firmy na samochodach.
Jak czyścić samochód ciężarowy w środku?
Utrzymanie czystości wewnątrz pojazdu opiera się na regularnym czyszczeniu foteli i ich tapicerek, okien oraz sprawieniu, by w aucie przyjemnie pachniało. Sprzątanie warto rozpocząć od usunięcia piasku z dywaników i odkurzenia auta. Jeśli tapicerka auta jest zabrudzona i wymaga prania, można przeprowadzić to samodzielnie z użyciem specjalistycznych środków do tego przeznaczonych, skutecznych i szybko wysychających oraz pozostawiających świeży przyjemny zapach. Następnie trzeba wyczyścić kokpit z kurzu i innych zanieczyszczeń, dobierając środek tak, by kokpit był skutecznie oczyszczony, ale by nie został nabłyszczony i nie powodował refleksów, np. od słońca. Warto używać środków chemicznych najwyższej jakości, by mieć pewność, że nie tylko będą skuteczne, ale również nie zniszczą czyszczonego materiału. Kolejnym etapem jest mycie szyb, przeznaczonymi do tego środkami. Tak posprzątane wnętrze samochodu zapewnia komfort i bezpieczeństwo higieniczne kierowcy.
Jak myć ciężarówkę z zewnątrz?
W czasie jazdy każdy samochód ulega zabrudzeniu. Kurz, błoto, owady, zabrudzenia związane z załadunkiem różnych towarów czy kontakt ze smarami i olejami sprawiają, że ciężarówka wymaga regularnego mycia. Ze względu na specyfikę zabrudzeń, należy do jej czyszczenia dobrać odpowiednie środki czyszczące, które nie tylko skutecznie usuną bród, ale również będą bezpieczne na różnych powierzchniach samochodu, nie niszcząc ich. Warto stosować więc środki dedykowane do mycia:
- karoserii, jak aktywne piany czy szampony w woskiem,
- felg,
- silników, podwozi i powierzchni ładunkowych (usuwanie nieprzyjemnych zapachów po niektórych załadunkach).
W zależności od tych powierzchni, środki czystości będą odtłuszczały czy zabezpieczały je, chroniąc przed uszkodzeniami. Do mycia ciężarówki z zewnątrz warto wybrać odpowiednie materiały czyszczące, zalecane do użytkowania z określonymi środkami czyszczącymi. Niektóre z takich z płynów nadają się zarówno do czyszczenia ręcznego, jak i z użyciem myjki ciśnieniowej.