Pomimo piękna, które przemawia przez niektóre obrazy wykonane w technice graffiti, niektóre z tych malunków muszą zniknąć ze ściany. Wówczas pojawia się pytanie: czym zmyć graffiti, żeby dokładnie usunąć farbę, ale nie zniszczyć powierzchni, na której ten obraz widnieje? Poniżej odpowiedź na to pytanie.

 

Graffiti na ścianach 

Często spotykana na budynkach twórczość artystyczna w postaci graffiti może z jednej strony zachwycać, a z drugiej odrzucać, albo wywoływać kontrowersje. W zależności od tematyki, sposobu wykonania czy przekazanej treści, przez jednych odbierane jest jako akt wandalizmu, a przez innych, jako wyraz twórczości artystycznej. Niestety bardzo często takie działania są wykonywane nielegalnie, a graffiti nanoszone jest na ścianach lub innych powierzchniach budynków przestrzeni publicznej. Usuwanie graffiti jest możliwe przy pomocy środków chemicznych o specjalnym przeznaczeniu.

 

Usuwanie graffiti środkami chemicznymi

Zarówno nielegalne działanie, jak i nowa wizja artystów tworzących graffiti, zmusza niektóre osoby do usuwania obrazów z różnych powierzchni. Wówczas można wykorzystać chemię w formie sprayu lub  żelu, w przypadku intensywnych zanieczyszczeń, którą nanosi się bezpośrednio na pomalowaną powierzchnię. Po kilku sekundach lub minutach należy usunąć plamę przy pomocy ręcznika papierowego, ściereczki lub spłukać pod ciśnieniem jeśli warunki na to pozwalają. W przypadku płynnych preparatów do usuwania graffiti bardzo często powierzchnię przemywa się również gorącą wodą z detergentem np. Alfanol HD Green. Chemię nanosi się na obraz przy pomocy pędzla lub wałka. W niektórych przypadkach preparat należy nałożyć na graffiti, a następnie przykryć powierzchnię folią na 2-4 godziny szczególnie w przypadku silnego nasłonecznienia powierzchni z której chcemy usunąć graffiti. W każdej sytuacji należy natomiast najpierw wypróbować środek na mało widocznym miejscu oraz zachować szczególną ostrożność w kontakcie ze skórą stosując zasady dobrze pojętej praktyki higienicznej.